Cesta životom
Nie vždy dokážeme previesť loďku nášho života neporušenú na druhú stranu jazera. Prežívame búrky, čelíme vnútorným vzburám, trpíme priateľskou paľbou a pirátskymi útokmi. Napriek tomu tá ošúchaná loď rozpráva náš príbeh, našu cestu. Možno nie náhodou sa loď stala obrazom Cirkvi, ktorá sa prediera vlnami čias a niekedy naráža na skaly ľudskej logiky.
Nedokonalá komunita
Dokonca aj učeníci na konci evanjelia sa ocitnú pred Ježišom s loďou, ktorá nesie znaky pochybností a únavy. Je to loď, ktorá stratila súčiastky, ktorá na koniec svojej cesty nedorazila neporušená. V celom evanjeliu sme sa zoznámili s číslom dvanásť. Dvanásť mužov, tak odlišných od seba, ktorí tvorili prvé jadro majstrových žiakov. Toto číslo evokovalo nový čas, rekonštrukciu Izraelského kráľovstva: dvanásť kmeňov starovekého ľudu, ktoré sa teraz rozširujú na celé ľudstvo. A namiesto toho v tejto záverečnej scéne nájdeme iné číslo: pred Ježišom sa v Galilei, v krajine, kde to všetko začalo, ocitnú jedenásti. Rovnako ako stroskotaná loď, aj teraz toto číslo rozpráva príbeh, príbeh cesty, priateľstva, nádejí a zrád. No práve tomuto nedokonalému spoločenstvu Ježiš zveruje úlohu prinášať svoje Slovo celému svetu.
Príbeh na rozprávanie
Často sa hanbíme za svoju históriu, hanbíme sa za jazvy, ktoré si nesieme a chceli by sme ich skryť. Namiesto toho nás Ježiš berie takých, akí sme, dokonca aj jedenástich, pretože to bude práve ten príbeh o zlyhaniach a porážkach, vďaka ktorým bude naše slovo dôveryhodné. V skutočnosti povieme, ako sme boli spasení, ako nás našiel v našich búrkach, ako sme boli milovaní napriek našej nedokonalosti. Práve z tohto dôvodu môžu byť učeníci poslaní učiť, čiže rozprávať, čo Boh urobil v ich krehkom živote. Naučia ostatných, ako sa nechať milovať vo svojej nedokonalosti.
Dynamika duchovného života
V geste jedenástich pred Ježišom, je celá dynamika nášho duchovného života: vidia – klaňajú sa – pochybujú. Aj my sa stretávame s Pánom, vidíme ho v našich dejinách, dokonca ho spoznávame, ale potom sa táto pamäť pomaly vymazáva a my sa vraciame k pochybnostiam.
Ježišov prísľub
Ale v tom poslednom stretnutí, o ktorom hovorí evanjelium, je aj náš osud, môžeme v ňom zahliadnuť cieľ cesty: Ježiš sa priblíži, posiela hlásať, pripomína nám svoj prísľub. Ježišov prísľub je základom poslania: „Ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta“. Celý život sveta sa uvoľňuje v rámci tohto sľubu. V skutočnosti, ak prejdeme na začiatok Matúšovho evanjelia, nájdeme tie isté slová: Ježiš sa volá Immanuel, Boh s nami. Cestou sa môže stať veľa vecí, môžeme sa stratiť, môžeme zradiť a pochybovať, môžeme padnúť a znova vstať, ale všetko, od začiatku až do konca, je obsiahnuté v priestore tohto Božieho prísľubu: Ja som s tebou vždy, až do konca.
Čítajme vo vnútri:
- Dokážete prijať svoju nedokonalosť?
- Veríš Božiemu prísľubu?