Featured

Slávnosti Najsvätejších Sŕdc

SLÁVNOSŤ NAJSVÄTEJŠIEHO SRDCA JEŽIŠOVHO

Ide o pohyblivý sviatok. V roku 1675 Ježiš povedal svätej Margite Márii Alacoque, že chce, aby sa sviatok Najsvätejšieho Srdca, slávil v piatok, 8 dní po sviatku Kristovho Tela a Krvi. V roku 1856 sa sviatok Najsvätejšieho Srdca stal univerzálnym sviatkom. Svätý Ján Pavol II., veľký ctiteľ Najsvätejšieho Srdca, povedal: "Tento sviatok nám pripomína tajomstvo Božej lásky k ľuďom všetkých čias."

 

 

Cuore
Najsvätejšie Srdce z kostola Sedembolestnej v Secondigliane

 

Pôvod úcty k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu.

Svätá Margita María Alacoque bola rehoľníčkou Rádu Navštívenia. Mala veľkú lásku k Ježišovi. A Ježiš ju mimoriadne miloval.

Zjavil sa jej pri niekoľkých príležitostiach, aby jej povedal, ako veľmi miluje ju a všetkých ľudí a ako veľmi bolelo Jeho Srdce, že sa ľudia od Neho odvrátili pre hriech.

Pri týchto návštevách jej duše ju  Ježiš prosil, aby nás naučila viac ho milovať, oddane sa modliť a hlavne aby sme sa dobre správali, aby jeho Srdce viac netrpelo našimi hriechmi.

Hriech nás vzďaľuje od Ježiša a to ho zarmucuje, pretože chce, aby sme s Ním všetci dosiahli nebo. Svoju lásku k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu môžeme prejaviť našimi skutkami: presne v tom spočíva úcta k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu.

“Z prekypujúceho milosrdenstva svojho Srdca sľubujem ti, že jeho všemohúca láska udelí milosť konečného pokánia všetkým tým, ktorí budú prijímať v prvé piatky deväť mesiacov za sebou” (Benedikt XV., v kanonizačnej bule  Svätej Margity Mária Alacoque používa  tieto Kristove slová).

Prijímanie v tieto prvé piatky v mesiaci by malo viesť k hlbokej duchovnej obnove, ako zadosťučineniu za osobné hriechy z predchádzajúceho mesiaca a ako pomoc k tomu, aby sme v nasledujúcom mesiaci žili viac zjednotení s Kristom a aby sa zväčšila  oddanosť apoštolátu pre spásu. iných ľudí.

Zo zjavení sv. Margity, ktoré opísala vo svojich zápiskoch, sa časom sa ustálilo dvanásť prisľúbení Božského Srdca pre tých, čo budú uctievať Božské Srdce:

 

  1. Dám im všetky milosti potrebné ich stavu.
  2. Vnesiem pokoj do ich rodín.
  3. Poteším ich v trápeniach.
  4. Stanem sa im bezpečným útočišťom v živote a najmä v hodine smrti.
  5. Vylejem hojnosť požehnania na všetky ich podujatia.
  6. Hriešnici nájdu v mojom Srdci zdroj milosti a nekonečné more milosrdenstva.
  7. Ľahostajné duše sa stanú horlivými.
  8. Horlivé duše dosiahnu veľkú dokonalosť.
  9. Požehnám tiež domy, kde bude vystavený a uctievaný obraz môjho Najsvätejšieho Srdca.
  10. Kňazom dám dar, že obrátia aj najzaťatejšie Srdcia.
  11. Mená tých, čo budú šíriť túto úctu, budú zapísané v mojom Srdci a nebudú z neho nikdy vytreté.
  12. Všetkým, ktorí pristúpia k sv. prijímaniu na prvý piatok počas deviatich mesiacov nepretržite po sebe, sľubujem milosť pokánia pri zomieraní – nezomrú v nemilosti, ani bez sviatostí. Moje Srdce im bude bezpečným útočišťom v posledných chvíľach života.

 

Podmienky na získanie milostí prisľúbených Najsvätejším Srdcom Ježišovým:

 

Prijímajte sväté prijímanie bez prerušenia deväť po sebe nasledujúcich prvých piatkov.

 

Majte úmysel uctiť si Najsvätejšie Srdce Ježišovo a dosiahnuť konečnú vytrvalosť.

 

Každé sväté prijímanie obetujte ako akt zmierenia za urážky spáchané proti Najsvätejšej sviatosti.

 

Imacolato
Nepoškvrnené Srdce z kostola Sedembolestnej v Secondigliane

 


SLÁVNOSŤ NEPOŠKVRNENÉHO SRDCA PANNY MÁRIE.

Tento sviatok je úzko spojený so sviatkom Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, ktorý sa slávi deň predtým, v piatok. Srdcia Ježiša a Márie sú od okamihu vtelenia úžasne spojené v čase a večnosti. Cirkev nás učí, že najbezpečnejší spôsob, ako sa dostať k Ježišovi, je cez Máriu. Preto sa zasväcujeme Ježišovmu Srdcu cez Máriino Srdce.

Sviatok Nepoškvrneného Srdca Panny Márie bol oficiálne ustanovený v celej Cirkvi pápežom Piom XII. 4. mája 1944, aby na Máriin príhovor dosiahol „pokoj medzi národmi, slobodu pre Cirkev, obrátenie hriešnikov, lásku k čistote a prax cnosti“.

Po svojom vstupe do neba Srdce Panny Márie naďalej vykonáva svoj láskyplný príhovor za nás. Láska jej srdca smeruje predovšetkým k Bohu a k jej Synovi Ježišovi, ale s materskou starostlivosťou sa rozširuje aj na celé ľudské pokolenie, ktoré jej Ježiš zveril, keď zomrel; a tak ju chválime za svätosť jej Nepoškvrneného Srdca a prosíme ju o materskú pomoc na našej ceste k jej Synovi.

Prax, ktorá je dnes neoddeliteľnou súčasťou pobožnosti k Srdcu Panny Márie, je pobožnosť prvých piatich sobôt.

Úcta k Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie a pobožnosť prvých sobôt podľa fatimských zjavení

     13. júna 1917 Panna Mária vo Fatime povedala: «Ježiš chce zaviesť vo svete úctu k môjmu Nepoškvrnenému Srdcu. Kto ju príjme, tomu sľubuje spásu a tieto duše budú milované Bohom ako kvety, ktoré tam položím, aby ozdobili jeho trón. Hyacinta preto často opakovala, že Nepoškvrnené Srdce Panny Márie je cestou do neba. Úcta k Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie úzko súvisí s úctou k Božskému Srdcu Ježišovmu. Aj preto sa spomienka  Nepoškvrneného Srdca Panny Márie od roku 1969 slávi v sobotu, po piatkovej slávnosti Božského Srdca. Pred odchodom do nemocnice povedala Hyacinta Lucii: „Povedz všetkým, že Boh nám udeľuje milosti skrze Nepoškvrnené Srdce Panny Márie, že ľudia ich musia prostredníctvom tohto Srdca vyprosovať, že Srdce Ježišovo chce, aby spolu s ním bolo uctievané Nepoškvrnené Srdce Márie. K podstatným prvkom fatimského posolstva patrí zasvätenie sa Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie, ktoré možno často obnovovať

Päť prvých sobôt

    Spiritualita fatimských zjavení má svoj špecifický výraz v pobožnosti prvých sobôt v mesiaci.  10. decembra 1925 sa sestre Lucii zjavila Panna Mária v cele rehoľného domu v Pontevedra s dieťaťom Ježiš. Panna Mária jej ukázala na dlani svoje srdce ovinuté tŕňmi a povedala jej: «Dcéra, pozri na moje srdce, ovinuté tŕním, ktorým ho nevďační ľudia prebodávajú rúhaním a nevďakom. Snaž sa ma aspoň ty potešiť a oznám, že sľubujem všetkým, čo sa počas piatich mesiacov v prvú sobotu vyspovedajú, prijmú sväté prijímanie, pomodlia sa ruženec a strávia 15 minúť pri rozjímaní 15 tajomstiev ruženca, že budem pri nich v hodine smrti so všetkými milosťami, ktoré potrebujú ku spáse. Tieto základné duchovné cvičenia fatimských sobôt formujú srdcia ctiteľov Nepoškvrneného Srdca Panny Márie.

Potom Pán Ježiš Lucii vysvetlil, prečo päť prvých sobôt a nie sedem, alebo deväť: «Dcére moja, dôvod je veľmi jednoduchý: je päť druhov urážok a rúhaní proti Nepoškvrnenému Srdcu Márie:

1. Rúhanie proti Nepoškvrnenému počatiu.

2. Rúhanie proti panenstvu Matky Božej

3. Rúhanie proti jej Božskému materstvu, pri súčasnom nesúhlase uznať ju za Matku ľudského        pokolenia.

4. Skutky tých, ktorí sa snažia verejne vštiepiť do sŕdc detí ľahostajnosť, pohŕdanie či dokonca nenávisť voči Nepoškvrnenej Matke.

5. Skutky tých, ktorí profanizujú obrazy Najsvätejšej Panny

Úmysel odčiniť urážky spôsobené Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie má prenikať nielen sviatosť zmierenia, ale aj všetky ostatné prvky pobožnosti prvých sobôt.

 

 

Zdroj:https://missionofsacredhearts.org

A z webu Inštitútu Nepoškvrneného Srdca Panny Márie